Про вагітність і Covid

10.02.2022

Про вагітність і Covid

У Львові та на Львівщині захворюваність на коронавірус продовжує залишатися високою. Наразі циркулюють два штами коронавірусу: «Омікрон» і «Дельта», але «Омікрон» поступово витісняє «Дельту» і є набагато «контагіознішим», адже інкубаційний період нового штаму становить всього лише три доби.

У зв’язку із цією ситуацією вирішили розпитати Юрія Мрочка, завідувача відділення анестезіології та інтенсивної терапії № 2, який з вересня 2020 року очолював також спеціальне Covid-відділення для вагітних: Чому вагітні є у групі ризику? Чим для них небезпечний ковід та що робити, щоб уберегти себе?

Наскільки високий ризик у вагітних заразитися коронавірусом у порівнянні з іншими жінками?

Група ризику у вагітних є звичайно більшою тому, що  імунна система у вагітних є пригнічена, організм ослаблений, і на фоні цього розвиток додаткових захворювань у вагітних пацієнток є значно вищим. Тож потрібно дотримуватись рекомендованих заходів захисту (соціальна дистанція, маски, гігієна рук тощо), зважаючи на сьогоднішню ситуацію у Львові.

Чим небезпечний COVID-19 саме для вагітних жінок?

Перш за все COVID-19 небезпечний тим, що спричиняє надмірне згущення крові – гіперкоагуляцію, внаслідок чого порушується надходження кисню до тканин і органів, розвивається дихальна недостатність вагітної. Плоду внутрішньоутробно розвиватися стає складніше. На цьому фоні ризик розвитку дистресу плода та тромбоемболії у хворих вагітних є значно більшим, ніж у здорових жінок. Тож лікування вагітних з коронавірусом потребує постійного моніторингу лабораторних показників та їх корекції.

Щоб погіршення стану жінки та плода не потребували передчасного родорозвязання, при виявленні будь-яких початкових ознаках респіраторного захворювання  необхідно звертатися до лікаря, щоб вчасно діагностувати дане захворювання за допомогою експрес та/або ПЛР-тестування.

Наскільки безпечним для плоду є медикаментозне лікування матері від ковіду?

Плід страждав, тоді коли  погіршувався стан матері. У нас був випадок, коли у пацієнтки було 75% ураження легень, ми її лікували більше шести тижнів.  І на фоні усіх антибактеріальних  лікарських засобів і гормональної терапії, дитинка народилася абсолютно здоровою.

У Львові захворюваність залишається високою. Що порадите вагітним у цій ситуації?

На сьогодні, вакцинація один із найоптимальніших варіантів захисту. Вона не протипоказана вагітним. Вакцини безпечні та перевірені Всесвітньою організацією охорони здоров’я. У нашому Відокремленому підрозділі «Пологовий клінічний будинок №1 м. Львова» Львівського ТМО 3 ви можете записатися на вакцинацію, таким чином уникнути загальних черг, а також одразу отримати супровід терапевта та консультацію акушер-гінеколога, анестезіолога й інших кваліфікованих фахівців.