ГРУДНЕ ВИГОДОВУВАННЯ

ГРУДНЕ ВИГОДОВУВАННЯ

Першого серпня 1990 року в Італії на зустрічі з розробки політики стратегії ВООЗ з ЮНІСЕФ із проблем харчування прийняли декларацію Інноченті про захист, сприяння та підтримку грудного вигодовування. Основною умовою декларації було забезпечити всіх жінок умовами для грудного вигодовування їхніх дітей протягом перших шести місяців та продовжувати його водночас з іншим харчуванням, а також на другому році після народження.

У 1996 році Україна приєдналася до міжнародного співробітництва з питань підтримки,  охорони та забезпечення успішного і тривалого грудного вигодовування немовлят.

Одним з пріоритетних завдань програми є створення лікарень доброзичливих до дитини та налагодження підтримки грудного вигодовування в закладах охорони здоров`я матері та дитини. Починати з 2001 року, ініциативу ВООЗ ЮНІСЕФ «Лікарня доброзичлива до дитини» успішно впроваджується у пологових будинках України, а також в МККПБ № 1 м. Львів це означає що в нашому пологовому будинку впровадили 12 принципів успішного грудного вигодовування. ВООЗ  ЮНІСЕФ  це принципи є об`єктивною передумовою для забезпечення успішності та тривалості годування  грудьми.

ДВАНАДЦЯТЬ ПРИНЦИПІВ УСПІШНОГО ГРУДНОГО ВИГОДОВУВАННЯ

1.Наявність плану дій (політики) щодо підтримки грудного вигодовування і регулярне доведення його до відома усіх медичних працівників закладу, вагітних, матерів та членів їх родини.

2. Систематичне навчання медичного персоналу щодо впровадження Політики

(плану дій) підтримки грудного вигодовування.

3. Впровадження в практику сучасних методів підготовки сім`ї до народження дитини. Інформування  та навчання вагітних, матерів та членів їх родин щодо переваг та методів грудного вигодовування.

4. Допомога матерям успішно розпочати раннє грудне вигодовування.

5. Навчання вагітних, матерів та членів їх родини як годувати грудьми та як зберегти лактацію в складних ситуаціях, в тому числі якщо вони тимчасово відокремлені від своїх дітей.

6. Підтримка виключно грудного вигодовування до шестимісячного віку дитини за винятком випадків, зумовлених медичними та соціальними показаннями, і продовження грудного вигодовування до 1 року і більше із своєчасним введенням пригодовування.

7.  Забезпечення цілодобового спільного перебування матерів з дітьми та участі матері (членів родини) у здійсненні догляду за дитиною.

8. Заохочення матерів до грудного вигодовування за вимогою дитини за відсутності медичних протипоказань.

9. Відмова від використання у дітей, які знаходяться на грудному вигодовуванні, сосок, пустушок чи інших засобів, які імітують материнські груди.

10. Створення груп підтримки грудного вигодовування і направлення до них матерів.

11. Дотримання Міжнародного зведення правил збуту замінників грудного молока.

12. Практика сімейних пологів (підготовка партнерів і допомога жінці під час пологів).  Вільне відвідування породіллі і дитини у відділенні спільного перебування.

Майже кожна жінка, яка готується стати матір`ю  бажає,  годувати свою дитину грудьми. І це прекрасно адже бажання матері –це одна з основних передумов успішного грудного годування. Все ж, на практиці виявляється  щоб забезпечити тривале та успішне природне вигодовування  бажання матері треба підтримати належною професійною допомогою медичних працівників, психологічною підтримкою чоловіка,  родини, друзів. Якщо жінка готуючись до народження дитини, завчасно   відвідує  школу для вагітних, знайомитися зі спеціальною літературою,  то її перехід в новий статус , статус «матері»,  набагато легше.

Материнство –це неперевершене відчуття.  Це любов, ніжність, тепло до своєї дитини,  це постійна турбота і хвилювання за неї, це радість і щастя постійного спілкування з нею. Грудне вигодовування подарує кожній мамі усі ці відчуття. Без перебільшення можна стверджувати що грудне вигодовування –це шлях для подальшого удосконалення людини, розкриття ії додаткових можливостей, формування здоров`я , довголіття, таланту та доброти між людських стосунків.

ЧОМУ ГРУДНЕ МОЛОКО Є ОПТИМАЛЬНИМ ХАРЧУВАННЯМ МАЛЮКА?

Грудне молоко – це ідеальна їжа дитини, адже воно стерильне, тепле, легко перетравлюється, засвоюється, і його повноцінно використовує організм. Це та їжа, яку дитина може отримати в достатній кількості в будь який час дня і ночі.

Грудне молоко задовільняє всі потреби дитини у поживних речовинах, і тому малюк до шести місяців ніякої іншої їжі не потребує. Оскільки на  90% грудне молоко складається з води, потреба дитини у воді повністю задовільняється, тому нема необхідності іі допоювати.

Грудне молоко регулює ріст і розвиток малюка завдяки комплексу біологічно активних речовин (гармонів, ферментів,  факторів росту тощо).

Грудне молоко –це динамічна рідина  склад якої змінюється залежно від потреб дитини. На склад молока впливає:  народжений малюк в термін чи трохи швидше (молоко матері доношеної дитини відрізняється від молока жінки, яка народила передчасно), стадія лактації (молозиво відрізняється від перехідного та зрілого молока, яке також змінюється пристосовуючись до потреб дитини), час годування ( переднє молоко містить більше води натомість заднє –більше жирую). Дуже цінним для дитини  молозиво, яке має особливі властивості і дуже важливе для розвитку травлення та захисту новонародженого.

ЯКИМ ЧИНОМ ГРУДНЕ МОЛОКО ВИКОНУЄ ІМУННУ ФУНКЦІЮ?

Грудне молоко – це жива рідина. Завдяки своїм складовим частинам,  а саме антитілам –імуноглобуліном,  лімфоцитам, макрофагам воно створює надійний захист, від різноманітних інфекційних захворювань. У перший рік після народження коли імунна система ще повністю не розвинино, грудне молоко надає малюкові неоціниму допомогу в боротьбі з інфекціями.

ВІД ЯКИХ ЗАХВОРЮВАНЬ ЗАХИЩАЄ ДИТИНУ ГРУДНЕ МОЛОКО?

Діти, яких вигодовують грудним молоком, практично не хворіють. Вони набагато рідше страждають на кишкові інфекції та захворювання дихальних шляхів. У таких малюків знижується ризик запалення середнього вуха особливо його важких та хронічних форм. Також знижується ризик алергічних реакцій і захворювань. Грудне молоко захищає від некротичного ентероколіту новонароджених, менінгіту, інфекцій сечовивідної системи, ожиріння, цукрового діабету, автоімунних захворювань. Серед малюків яких вигодовують грудьми рідше трапляється синдром раптової смерті немовлят.

ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Якщо мати, яка хвора на грип чи іншу інфекцію, продовжує годувати дитину грудьми ризик дитини захворіти на цю інфекцію особливо у важкій формі суттєво нижчий . Річ у тім, що антитіла з молока матері легко проникають  у кровоплин малюка через нещільну кишкову стінку і створюють пасивний імунний захист.

ЧИ ВАЖЛИВЕ ГРУДНЕ ВИГОДОВУВАННЯ В ПСИХОЕМОЦІЙНОМУ АСПЕКТІ?

Годування грудьми –це не тільки годування,  але й тісний контакт матері з малюком, іі постійна присутність, яка змушує дитину розвиватися як фізично так і емоційно. Тісний контакт безпосередньо після пологів сприяє виникненню і розвитку любові та прихильності між матір`ю та дитиною. Діти яких вигодовують грудьми менш плачуть, а матері ліпше розуміють їхні потреби. При грудному вигодовуванні зберігаються фізіологічні темпи біологічного дорослішання малюка. Тісний емоційний контакт дитини з матір`ю створює основу для правильної поведінки дитини в сім`ї. Крім того грудне молоко сприяє інтелектуальному розвитку малюка. Діти яких вигодовують грудьми ліпше розвиваються фізично, емоційно та інтелектуально виростають комунікабельними.

ЯК ГРУДНЕ ВИГОДОВУВАННЯ ПОЛЕГШУЄ ПІСЛЯПОЛОГОВИЙ ПЕРІОД МАТЕРІ?

Окситоцин, який виділяється під час годування, сприяє скороченню матки  та поверненню їі до звичайних розмірів, зупинці кровотечі після пологів . Це суттєво знижує ризик післяпологових ускладнень ( кровотеч, післяпологових інфекцій). У  жінок, які після пологів перебувають із дитиною в одній палаті та годують їі грудьми знижується ризик післяпологової депресії. У них швидше розвивається почуття материнства. Вони легше опановують навички потрібні для догляду за малюком. У жінки яка годує грудьми змінюється потреба у сні, вона ліпше відпочиває вночі незважаючи на необхідність по кілька разів прокидатися. Жінка, яка годує грудьми швидше позбувається надлишку ваги, а тривала відсутність менструації запобігає втраті заліза та видовжує період фізіологічної неплідності після пологів.

РИЗИК ЯКИХ ЩЕ ЗАХВОРЮВАНЬ ЗНИЖУЄТЬСЯ У МАТЕРІ КОТРА ГОДУЄ ГРУДЬМИ?

Грудне вигодовування є ефективною профілактикою  мастопатії та знижує ризик злоякісних новотворів молочних залоз, матки та яйників у майбутньому. У старших жінок, які годували грудьми  нижчий ризик серцево-судинних захворювань, цукрового діабету, остеопорозу, ревматоїдного артриту у них пізніше настає менопауза.

ЦЕ ЗРУЧНО ДЛЯ СІМ`Ї!

Грудне вигодовування сприяє здоров`ю жінки, здоров`ю дитини. психоемоційній єдності в сім`ї. Грудне молоко безкоштовне, а це дає можливість заощаджувати суттєві кошти, які витрачають на придбання харчування для малюка. Жінка яка годує грудьми маленьку дитинку не прив`язана до дому. Малюка можна майже завжди взяти з собою,  адже їжа завжди поруч.

ЦЕ ДЛЯ МЕНЕ ДУЖЕ ВАЖЛИВО!

Вигодовувати дитину грудьми це пристижне життєве завдання, а успіх цього дає змогу жінці утвердитися як матір та як особистість. Це один із тих моментів, коли проявляють себе сенс і вартість життя.

Без коментарів.