Перший день після пологів. Невже все позаду?

Навіть не віриться, що пологи вже позаду. І вже відокремили послід, і наклали шви, і навіть дозволили ноги звести разом. І більше не роблять боляче. І що ж буде далі? Особливо цікаво, що ж буде в самий перший день твого нового життя.

Відразу після пологів

Перші дві години після пологів небезпечні виникненням ускладнень, перш за все кровотечами. Крім того, може з´явитися гематома на промежині, якщо якийсь розрив не помітили або не до кінця ушили (на щастя, буває таке не часто). І жінці поки не можна вставати, бо організм ще дуже слабкий. Тому в ці дві години мама знаходиться в родблоці, так як там, якщо виникнуть ускладнення, простіше покликати кого-небудь на допомогу, оскільки весь медичний персонал знаходиться поблизу. У ці 2 години жінка лежить на кушетці і відпочиває. Малюк у цей час лежить запеленутий на пеленальному столику в родовій, де він народився, і частіше за все спить. І тільки через дві години, якщо все добре, ви з малюком разом поїдете в післяпологову палату.

Після пологів жінки подчувають себе по-різному. Деякі розповідають, що раптом стало дуже добре (це пояснюється викидом в кров ендорфінів – гормонів задоволення), інші зовсім виснажені. Одним хочеться подзвонити всім-всім-всім і поговорити з медичним персоналом, а інші думають тільки про те, щоб всі скоріше відстали. У будь-якому випадку після важкого навантаження потрібно трохи подрімати, поки є така можливість. Також непогано б тобі що-небудь поїсти, тому що ти багато годин нічого не їла, і потрібно відновлювати сили. Вечерю в пологовому будинку ти, швидше за все, пропустиш, тому що більшість пологів відбувається увечері або вночі. Подбай про себе заздалегідь. Захопи з собою що-небудь в пологовий будинок, щоб після пологів перекусити.

Коли вас переведуть в палату, постарайся почати вставати як можна раніше, спершу за допомогою акушерки, а потім і самостійно. Це сприяє поліпшенню кровообігу, нормалізації роботи сечовидільної системи і кишечника, прискоренню процесів загоєння. Крім того, дуже скоро малюк потребуватиме уваги.

Давай знайомитися, малюк!

Коли ти нарешті відійшла після перенесеного стресу, тобі хочеться якомога ближче познайомитися зі своїм маленьким дивом, яке лежить тепер поряд. Ти починаєш його розглядати. А на кого ж він схожий? А чи все нормально? Деякі жінки починають переживати, помітивши пухлину на голові. Однак у більшості випадків це не привід для занепокоєння. Вона пройде самостійно протягом 1-2 днів.

Чесно кажучи, відразу після народження малюк навіть самій люблячій мамі може здатися «страшненьким»: маленька зморщена істота з великою головою, заплющеними очима, тоненькими ручками та ніжками. Все це через те, що йому треба було протискуватися через досить вузький простір і відчувати при цьому досить велику напругу. Але вже через кілька днів він повністю оправиться, і стане ще красивішим, ніж діти в рекламі підгузників.

Ручки і ніжки малюк притискає до себе. Це зумовлено фізіологічним гіпертонусом м´язів, і фіксувати ніжки в неприродному положенні (розпрямляти їх) не варто. Сповивання в стилі «поліно» вже не в моді. У першу добу можна досить щільно сповивати ручки малюка, тому що коли малюк махає ними у себе перед очима, він лякається, адже йому незрозуміло, що це таке бовтається перед ним. Крім того, поки малюк перебував у матці, його рухливість була обмежена, він до цього звик, і запеленутим відчуває себе більш захищеним. Вдома вже можна поступово переходити на сорочечки та повзунки. Часто виникає питання, наскільки тепло потрібно сповивати малюка, чи потрібна ковдра або достатньо пелюшок. Щоб перевірити, чи не мерзне малюк, потрібно помацати носик і ручки (вони повинні бути тепленькі). Малюк повинен бути «одягнений» тепліше, ніж мама, тому що його терморегуляція ще недосконала і він дуже чутливий до температури навколишнього середовища. Але не потрібно закутувати малюка так, щоб він пітнів.

З першого ж дня малюк потребує твоєї турботи. Вона полягає не тільки в тому, щоб його годувати. Тобі треба ще його переодягати не рідше, ніж раз на три години, підмивати кілька разів на день, щоб він був чистенький, заспокоювати після оглядів медперсоналу. Цих клопотів вистачить на весь день.

У першу добу малюк може практично весь час спати, прокидаючись тільки для прийому їжі, якщо його нічого не турбує. Але буває, що маля неспокійне, засинає тільки ненадовго, багато плаче. Про це треба сказати лікарю, щоб він оцінив стан малюка, перевірив, чи не болить у нього що-небудь. Якщо лікар говорить, що все нормально, значить малюк просто ще до кінця не адаптувався до нового середовища. Потрібно проявити терпіння, може, вже на наступний день він стане спокійнішим.

Не бійся щось зробити не так! Ніхто не подбає про твою дитину краще, ніж ти сама. Малюк потребує твого тепла, до якого звик, перебуваючи в животику. Можливо, спочатку ти все робиш повільно і сповиваєш не так акуратно, як медсестра, але ти обов´язково всьому навчишся!

Чи не час нам підкріпитися?

Одна з найважливіших речей для малюка – це правильне годування!

Дуже добре для Вас обох прикладання до грудей відразу ж після народження. Причому потрібно, щоб воно було не формальне, для запису в історії хвороби, а так, щоб малюк присмоктався, поїв. Ця перша порція – подарунок для малюка і відіграє велику роль у становленні лактації та у встановленні емоційного контакту.

У першу добу виділяється молозиво. Це густа жовтувата рідина. Хоча її і небагато, але малюкові на перший час вистачить. Калорійність молозива 150 ккал/100 мл (у молока – тільки 70 ккал/100мл), воно багате на імуноглобуліни, ферменти, вітаміни. Годувати малюка потрібно на вимогу. У першу добу малюк може поїсти від 2 до 20 разів. Зазвичай годування часте, але якщо це не так, не потрібно спеціально будити малюка, щоб його нагодувати. Знову ж таки не варто панікувати і вимагати догодовування, якщо дитина практично весь час вимагає груди і не відпускає їх по кілька годин. Поступово малюк відрегулює свій режим харчування. Молоко зазвичай прибуває на третю добу, після цього малюк просить їсти рідше і наїдається набагато швидше.

Соски, особливо у первісток, натираються і болять, найболючіше в момент прикладання, але через кілька секунд біль стихає. Поступово соски гартуються і больові відчуття зникають. Добре допомагає крем «Бепантен». Великою його перевагою є те, що його не потрібно змивати перед годуванням.

А як же харчуватися мамі?

Якщо під час вагітності жінка могла їсти практично все, що їй хотілося, то тепер ситуація змінилася, тому що не все, що подобається мамі, корисно для дитини. Тому з´являються деякі обмеження в харчуванні.

Продукти, які не слід вживати, можна розділити на три групи:

1. Алергени. Найчастіше алергію викликають цитрусові, шоколад і алкоголь. Також варто обмежити коров´яче молоко, яйця, солодкі соки.

2. Продукти, що підсилюють газоутворення, через що у малюка може захворіти животик. Це капуста, чорний хліб і бобові.

3. Продукти, що погіршують смак молока. Це цибуля, часник, гострі страви.

Обов´язково потрібно їсти м´ясо, краще всього засвоюється відварне м´ясо і м´ясне пюре для дитячого харчування. Також можна їсти йогурти без добавок, сир, творіг, зелені яблука, просте печиво (типу «Марії»), трохи волоських горіхів, каші. Можна їсти макарони і відварну картоплю. Слід досить багато пити, щоб краще виділялося молоко.

Більшість жінок думають, що все, що дають у пологовому будинку, можна. На жаль, це не так. У всіх відділеннях меню одне і те саме, спеціальну їжу для годуючих мам не готують. Тому потрібно критично поставитися до всього, що приносять.

Їжі, яку дають у пологовому будинку, недостатньо, крім того останній прийом їжі не пізніше 18:00, а їсти ввечері теж хочеться. Тому потрібно заздалегідь готувати родичів до того, що доведеться носити передачки, щоб у годуючої мами був повноцінний раціон і вона швидше відновилася

Без коментарів.