Стресові ситуації та вагітність

Нещодавні дослідження дозволяють припустити, що сильний стрес може підвищити ризик передчасних пологів, бути причиною народження низьковагової дитини, та, ймовірно, мимовільного аборту. Згідно даних досліджень жінки, які перенесли психологічний стрес протягом перших трьох місяців вагітності, з більшою імовірністю передчасно народжують.

Фактори ризику включають вік (старше 32 років), першу вагітність і паління.Вважається, що при стресі підвищується рівень певних гормонів, що обмежують приплив крові в плаценту і плід не може отримувати поживні речовини і кисень, необхідні для його оптимального росту та розвитку. Ці ж самі гормони можуть стати “сигналом” початку пологів а, отже, підвищення рівня цих гормонів може посилити ризик передчасних пологів.

Непрямий негативний вплив стресу проявляється в порушенні поведінки вагітної жінки. Наприклад, знаходячись у стані сильного нервового напруження, жінка може не дотримуватися здорового способу життя: порушує харчовий режим, вживає алкоголь і недозволені препарати, палить – усе це підвищує ризик виникнення вродженних вад у дитини.

Оскільки стрес впливає не тільки на нервову систему, а також і на серцево-судинну, ендокринну та імунну системи, є всі підстави думати, що сильний емоційний стрес, особливо в першому триместрі, коли відбувається формування органів дитини, – може призвести до різних дефектів. У жінок, які перенесли серйозний емоційний стрес під час першого триместру вагітності, частіше народжуються діти з вадами розвитку: “заячою” губою і незарощеним піднебінням. Проте, взагалі, ризик виникнення подібних вроджених дефектів досить низький. Тому навіть вагітні жінки, які пережили події, що докорінно змінили їхнє життя, все-таки мають досить низький ризик народити дитину з такими вадами розвитку.

Способи подолання стресових ситуацій.

Кожній вагітній жінці необхідно визначити джерела виникнення стресу і знайти ефективний спосіб їхнього усунення. Будь-яка жінка, вагітна вона чи ні, здатна впоратися зі стресом, якщо вона здорова.

Вагітна жінка повинна дотримуватися повноцінної дієти, достатньо відпочивати, уникати вживання алкоголю, тютюну і препаратів, регулювати фізичне навантаження. Усе це допоможе попередити деякі з дискомфортних станів, властивих вагітності (таких, як біль у спині, втома та закрепи) і зменшити нервове напруження. Наявність підтримки в цей період з боку чоловіка, членів родини, друзів та інших близьких людей також допомагає справитися зі стресом. Це оточення може забезпечувати інформаційну, емоційну підтримку, врешті решт, просто допомагати по господарству. Деякі дослідження дозволяють припустити, що наявність гарної підтримки в цей період може фактично зменшити ризик передчасних пологів і народження низьковагової дитини, особливо у жінок із групи ризику.

Існує безліч методів зниження впливу стресу, що успішно застосовуються під час вагітності. Сюди входять клінічний моніторинг, медитація і керування психічним станом за допомогою уявних образів. Якщо вагітна жінка раніше не практикувалася в таких методиках, то їй може знадобитися допомога фахівця. Проводяться спеціальні заняття, де вагітних жінок навчають методикам релаксації та правильному поводженню протягом вагітності та пологів.

Існує багато способів зняття нервового напруження, стресу, які успішно використовують психологи, психоневрологи, консультанти і самі вагітні жінки. Ці програми опрацьовані таким чином, щоб допомогти жінці розслабитись, позбавитись тривожності, що переслідує її, відключитись від реальності, допомогти собі і своїй дитині заспокоїтись, отримати позитивні емоції і приємні відчуття.

Ось одна із програм релаксації, яку може використовувати будь-яка вагітна жінка.

  1. Зніміть нервове напруження задля здоров’я вашої дитини і вашого власного. Ваше напруження може вплинути на розвиток вашої дитини.

  2. Щодня приділяйте релаксації досить часу. Це дуже важливо для вас і вашої дитини.

  3. Влаштуйтеся зручніше. Тиха кімната без телефону – цілком комфортне місце (телефон в програмі «вібро»). Найкраще положення – лежачи на боці, спираючись на подушку.

  4. Подумки підготуйтесь. Очистіть ваш розум від тривожних думок і зосередьтесь на розслабленні та спокої.

  5. Контролюйте себе. Розслаблення, яке ви посилаєте своєму тілу та організму дитини, контролюється вами.

  6. Зосередьтесь на своєму диханні. Дихайте повільно, рівно, глибоко, животом, а не грудною кліткою.

  7. Керуйте своїми м’язами. Вчіться розпізнавати напругу основних груп м’язів у вашому тілі.

  8. Розслабте кожну групу м’язів. Відчуйте, як напруження проходить.

  9. Уявіть себе у вашому улюбленому місці, де ви почуваєте себе спокійно. Ви можете виявитися на пляжі, на березі річки чи на вершині гори.

  10. Вправляйтесь і насолоджуйтесь приємними думками і почуттями, які ви даруєте собі і своїй дитині. Виконуйте цю вправу раз в день протягом 20-30 хвилин під час всього періоду вагітності.

На щастя, більшість жінок легко пристосовуються до фізичних і психологічних змін, пов’язаних з вагітністю. Однак, якщо вагітна жінка зазнає потрясіння чи відчує пригніченість, вона обов’язково повинна проконсультуватися у свого лікаря чи психолога, який зможе дати їй необхідні рекомендації.

Львівський міський центр

соціальних служб для сім’ї,дітей та молоді

Психолог Ольга Янківська

Тел. 244-47-15

Без коментарів.